Yazılarım E-postana gelsin.

Yaz E-Postanı!

Hakkımda

Özlem Levla Ekici
   97 yılının sıcak bir temmuz akşamında, Amerikalıların meşalesini yakmasına bir saat kala başlamışım amansız hayat mücadeleme. Bu husustan olsa gerek bir doğum günümü meşaleye karşı izlerken kutlamak istiyorum. Hayal tabi bu ama belki bir gün bir güzel anım olur.

   İlkokulda hani böyle hocanın gözdesi, böyle her şeye parmak kaldıran ama normalde sessiz sakin olan bir kız vardır ya, işte o bendim. İçe dönüklüğümü sadece ders sırasında atabiliyordum o zamanlar. Ortaokulda başıma gelebilecek en güzel olay geldi ve elimden bir öğretmenim tuttu. Zamanla onun sayesinde biraz olsun sosyalleştim ve arkadaş edinmeye başladım. Şiir yazabildiğimi de yine o yıllarda farkına varmıştım.

   Lise yıllarında ise bu açılma -tabiri caizse kabak çiçeği gibi açılma dedikleri cinsten bir açılış- ile dışa dönük ve bir o kadar da çılgın biri olmuştum. Lise yıllarım sanırım bu yüzden en sevdiğim ve en çılgın anlarımdı. Üniversitede de bir o kadar çılgın anlarım oluyor.

    Yazmaya yine ortaokulda bir Türkçe öğretmenimin sınavlardaki kompozisyon kısmına yazdığım şiirler üzerine beni şiir konusunda sınamasıyla başladı. İlk şiirlerimi o zamanlar yazmıştım ve bunların büyük bir kısmını yarışmalara gönderilme amacıyla yazmıştım. Zamanla şiir konusunda kendimi geliştirmek istedim ve düz yazılara da yönelmeye başladım. Lisede de bu şiir yarışmalarının yerini düz yazı yarışmaları ve kısa hikaye yarışmaları aldı. Öyle ya da böyle artık yazmak benim için bir tutku olmuştu. Yeni hayatlar yaratmak, yeni karakterler yaratmak, aşklar, üzüntüler, sevinçler ve hüzünler yaratmak kimisine inanılmaz bir haz verir ancak bunlar artık benden bir parçaydı. Bunlar olmadan eksik kalan bir insandım ben. En önemlisi de bilgiye açtım. Sürekli okuyup araştırıp yazmak istiyordum, doyumsuzdur bu konuda :))

   Yazdıklarımı paylaşıp okutma gibi bir durumu aklımdan bile geçirmiyordum ama nasıl olduysa kitap okuduğum bir siteye kitap yazmaya başladım. Zamanla tabi bunun beni kısıtladığını düşünerek bırakmıştım. İyi de oldu, o yazma girişimlerim sayesinde farkında olmadan kendimi geliştirmeye başlamıştım.

   Denemeler yazıyordum, makaleler yazıyordum, sürekli okuyordum ve yazıyordum. Şiirselliği düz yazımdan atmaya çabalıyordum. Bu benim en büyük sorunlarımdan biriydi ki halen öyle. Sonunda derslerim ve okulum derken bunları azalttım ve sadece okumaya verdim kendimi. Üniversiteye başladığım yıllarda biriyle tanıştım ve fikrimi değiştirdi. İşte onun sayesinde bu blogu açtım ve çeşitli sitelerde yazarlık yapmaya başladım. Yazdıklarımı paylaşmak oldukça zordu ama birilerinin o kelimelerde kendinden bir şeyler bulduğunu görmek oldukça güzel bir his. 

  2015 yıllarında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde sadece kendimi geliştirebilme amacıyla okuyordum. Öyle ki bölümdeki seçmeli derslerimi görseniz bölümüme edebiyat diyemeyebilirdiniz. Boş zamanlarımda diğer bölümlerin derslerine de kaçak giriyordum, çoğunlukla fark edilene kadar kalırdım sınıfta. Neden bilmiyorum ama farklı dallarda bilgi edinmek hep ilgimi çekmiştir. Halen fazlasıyla cezbediyor beni. Daha sonra, 2017 gibi bir yılda, geleceğim konusunda daha kararlı olma amacı ile hareket ederek Hacettepe Üniversitesi'nde Fizik Mühendisliği bölümüne başladım. Halen burada eğitimime devam ediyorum. Bu gri şehrin bendeki yeri ise bir başkaydı, çocukluk hayali Ankara'da yaşamak olan bir kızdım. Çok güzel şiirlerime mekan olup beni yetişkinliğe bir adım daha attıran bir yer oldu zamanla. 

 Ankara'ya geldiğimden birkaç ay sonra bir güzel kitap kulübü buldum kendime, hem aile hem beyin fırtınası hem bakış açıları derken güzel bir ortam yarattım. İnsanın ruhunu doyuran sohbetlerden bahsediyorum sizlere! Velhasıl hem ruhumu hem zihnimi doyurma yolculuğumun Ankara durağı oldukça verimli geçiyor.

    Neyse efendim, sözün kısası teknoloji çağının hakim olduğu bir hayatta yaşıyoruz. Kitaplarım ve bilgisayarım benim hayatımın büyük bir bölümünü kaplıyor.  Eleştirel ve titiz bir okur, bedbaht bir üniversite yolcuyum. Sanırım hayatımın sonuna kadar da bu yolculuğuma devam edeceğim.

   Bu blogu açma sebebime gelirsek şöyle açıklamak isterim: bu dünyadan yarım yamalak izi kalmış silik bir leke gibi çekip gitmek istemiyorum, yaşlandığımda ben şunları yaptım diyebilmek istiyorum ve ölümümden sonra da yazdıklarımla hatırlanabilmek istiyorum. Bu yüzden de Levla adıyla buraya yazmaya başladım. Levla'nın anlamını benimsediğim için blogumu bu isim üzerine açtım. Var olmayan, var olmaya çalışan biriydim hep ben. Sessiz sakin süren okul sıralarındaki yaşamım beni görünmez kıldı ve öyle ki bazen varlığımdan şüphelere düştüm. Var olmanın en iyi yolunun satır aralarına gizlenilmiş benlik kırıntılarımın olduğunu keşfettiğimde ve bu hazzı hissettiğimde yazmam gerektiğinin farkına varmıştım artık. Bu mahlasın anlamı da budur diyebiliriz. 

  Levla olarak yazdığım sürede birçok yerde daha yazdım. Birçok platformda farklı mahlaslar ile yazdım ama zamanla oralardaki varlığım kayboldu. Kısa bir süre de "ozzlemmektevar" gibi garip bir tanım kullandım, halen kullanıyorum nedense "özlem, emekte var." anlamı aşırı hoşuma gidiyor. Peki neden hep mahlaslar, farklı isimler? Kendi ismimin anlamının altında hep ezildiğimi hissederim ve belki de bu yüzden farklı isimler ile yaşıyorum. Belki bir gün o anlamla baş etmenin bir yolunu bulurum, kim bilir. 

  Yazmayı sevdiğim gibi kendi çapımda blog tasarımı ve grafik tasarım ile uğraşıyorum, bir merak üzerine tabi ki. Fotoğrafçılık üzerine de kısa bir serüven yaşıyorum şu sıralar. Bir zamanlar internet üzerinden radyo yayınları da yaptım ve o zamanları hala özlerim. Eh be Özlem! Burnunu sokmadığın bir şey kaldı mı senin? Sanırım hala var birkaç tane ama ileride ne olur bilemiyorum. Okul ve araştırmaya vermek zorunda olduğum zamanlardan dolayı bunları hobi derecesinde yapıyorum son zamanlarda. Bazen de sadece eğlencesine yapıyorum. İlgimi çeken her şeye bulaşma gibi bir huyum mevcut, merak edersem onun iliğini kuruturum mesela :) Sizler de sevdiğiniz faaliyetleri yapmayı bırakmayın. 

  Yazarlık hevesimin arttığı bir dönemde dergilere yazdım ve sonunda sadece bir dergiye gönül verip tüm gönlümle onun için çabaladım, lakin anladım ki dergiler de bir kısıtlanma yerinden farksız. Dengesiz ruh hallerimin yazıya döküntüleri dergilerde de çalkantılara sebep olabiliyordu örneğin. Bu yüzden olsa gerek sadece blogum ile var olmaya karar verdim. Blogum, benim asıl dünyam. 

   Yazıyorum lakin hala daha kendimi yeterli görmüyorum ve geliştirmek amacıyla okumaya ve araştırmaya devam ediyorum. Umarım bir gün yeterli olabilirim. Yunus Emre’den aldığım mütevazilikle yazıyorum her satırımı, anlaşılabilmek için değil anlatabilmek için yazıyorum. Yüreğinize dokunmak, yüzünüzde minik de olsa bir tebessüm bırakmak amacıyla kuruyorum cümlelerimi. Eğer beni daha fazla tanımak istiyorsanız yazılarıma göz atın, çünkü yazılarım benden hep bir parça taşır. Yüreğinize dokunmak dileğiyle hoş geldiniz bloguma. 
Çenem düştü yine, sıktıysam mazur görün...

31 yorum:

 1. Şiirlerinden yoğun bi tutku hakim,insanın yaşanmışlıklarına değinen, herkesin içerisinde kendisini bulabileceği bir ahengi yakalamışsın; kendine sırdaş edindiğin ilhamında. Okuduğumda mükemmel bir ezgi duydum içimde,yazılarına ve şiirlerine serpiştirdiğin o duygu yoğunluğundan birer esame gibiydi her biri. Gelecekte mükemmel birer münşeat örneği olan bu yazıları bir kitap içerisinde masamın üzerinde görmeyi çok arzu ederim. Başarılarının devamını diliyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim. İnşallah bir gün bu yazıların olduğu kitabı baş ucunuza koyup uyursunuz. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 2. Kendini yeterli bulamaman iyi bir şey. Çünkü yine kendini bildiğinden elinden gelecek olanın çok daha iyisi olduğunu ve bunu başarabileceğini biliyorsun. Bu da geliştiğini gösterir.

  YanıtlayınSil
 3. Ayy yine süper bir blog buldum gibi hissediyorum. Zaten arkaplana aşık oldum.
  :) Ohh, hoşgeldim demek istedim bir an kendime.
  Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 4. Güzel bir yazı güzel bir anlatım Güzel bir kendini tanıtım olmuş :)) Tebrik ederim seni özlem :)

  YanıtlayınSil
 5. " Bu blogu açma sebebime gelirsek şöyle açıklamak isterim: bu dünyadan yarım yamalak izi kalmış silik bir leke gibi çekip gitmek istemiyorum, yaşlandığımda ben şunları yaptım diyebilmek istiyorum ve ölümümden sonra da yazdıklarımla hatırlanabilmek istiyorum. "

  Belki saçma gelecek ama, yukarıdaki cümle tüm yazıları okuttu bana. Ruj nasıl sürülür?, En iyi rimel hangisidir ? türündeki onlarca site arasında, hala kendi kaleminden yazan kişiler olduğunu görmek güzel.
  Dilerim hayal ettiğiniz noktaya ulaşır, bir yazarın yaşaya bileceği en büyük tatmine erişirsiniz. Başarılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Süleyman bey. Yorumunuz beni çok mutlu etti, bu gibi yorumlar daha fazla yazmak için perçinliyor beni.

   Sil
 6. Levla sana ilişkin bir karakter sanırım.Yazma tutkun hep canlı kalsın.Zaman buldukça uğrar okurum artık. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Levla benim aslında. Sadece yazarken içime dolan istekle değişen karakterime Levla dedim. Hoş geldiniz, yorumunuz için de teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Süleyman Beyin değindiği o cümleye hayran hayran baktım:) 20 li yaşlarda bir bayanın bu kadar algısının açık olması ve harika bir kendini ifade etme şekline hayran kalmamak elde değil:) Benim 8 yaşında ki kızımda şaşırtıcı şekilde iyi bir kaleme sahip ve içine kapanık sizi okuyunca acaba sizin gibi olurmu diye bir mutluluk hissettim:)

  sevgiler....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Umarım kızınız benden daha iyi biri olur ve daha başarılı bir insan olur. Ben de o yaşlarda içime kapanıktım. Zamanla bu halime geldim. Teşekkür ederim. :)

   Sil
 8. ilk defa üşenmeden bir yazıyı okudum yaz yaz yaz bitmiyor satırlar ne kelimeler bitiyor nede harfler yazmak en iyisi devam et iyi çalışmalar Özlem

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gücüm yettiğince hep yazacağım. Teşekkür ederim :)

   Sil
 9. Biraz geç oldu ama doyurucu bir tanıtımdı. Seni tanıdığıma sevindim Levla .)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beni seni tanıdığım kadar sevinemezsin bence Ece ablamm :))

   Sil
  2. Teşekkür ederim değerli kızım benim. Bloğunda daha çok okumam gereken yazıların var. Ama özel vakit ayırmayı hak ettikleri için fırsat kolluyorum. Sevgilerimle gözlerinden öperim Özlem :)

   Sil
 10. Özlem cim son şiirin çok güzel..Ben demek çok özel..

  YanıtlayınSil
 11. Süper bir blog bulduguma eminim. Kendini tanımlaman, anlatman,samimiyetin bloguna her gün bakacağım hisiyatını verdi.Yorumlarda görüşmek üzere hoşçakal..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. E o zaman hoş geldin dünyama :) Bol bol görüşmek dileğiyle, hoş kal. :))

   Sil
 12. Sizi Blog Sözlük'te daha şimdi keşfettim. Hem Levla Lavin mahlasına hem de yazım tonunuza hayran kaldım. İyi ki de keşfettim :)
  Kendinizi çok güzel anlatmışsınız, yazma tutkunuz ve beceriniz aşikâr :)
  Sevgiler,
  Feri Peri

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz, umarım hep görüşürüz buralarda :)

   Sil
 13. Sizi bir miktar da olsa tanımak güzeldi. Kendinizi çok güzel ifade etmişsiniz :) Yalnız edebiyat ve mimarlık ilişkisine biraz şaşırdım, cahilliğimi mazur görün :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şiir ve düz yazı konusunda hep yetersiz kaldığımı düşünüyorum. Bunu edebiyat okuyarak bir nebze indirgemek istedim. Mühendislik okuyorum aslına bakarsanız ki asıl hayallerimin bu yönde olduğunu söyleyebilirim. Yazmayı her ne kadar çok sevsem de mühendislik benim için kendimi rahatça geliştirebileceğim bir ortam diye düşünüyorum. :) Hoş geldiniz dünyama diyorum size de. Umarım güzel yüreğinize satırlarımla dokunabilirim.

   Sil
 14. Sayfanızı arkadaşımın sitesinde gördüm bi uğrayayım dedim sayfanızdaki çoğu yazı çok hoşuma gitti takibe aldım sizi. inşallah sürekli yazmaya devam edersiniz <3 bana da beklerim ^_^

  YanıtlayınSil
 15. Blog sözlük sayesinde dennk geldiğim güzel bir blog. Sitenize girince güvenli degil ibari görmek pek hoş olmuyor :) bu nedenle nacizane tavsiyem ssl kullanımına geçmenizi öneririm. Blogger ayarlar kısmından hemen geçebilirsiniz. İyi bloglamalar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz :) Evet onu yeni fark ettim, hemen bir el atacağım bu soruna. Çok teşekkür ederim :)

   Sil

Copyright 28.02.2016 - 2017© , Blogger Templates | Blogger Kişisel Blog Sitesi

Levla'nın Not Defteri - Kişisel Blog | Copyright © 2016 - 2020