Yazılarım E-postana gelsin.

Yaz E-Postanı!

2 Mayıs 2018 Çarşamba

Dövmelerimiz Vücudumuzda Geziyor Mu?

Özlem Ekici

   Günümüzde dövme yaptırmak çok arzu edilen bir şey, ben bugün bundan ziyade dövme yaptıran veya yaptıracak olan herkesin aklına gelen bir sorunun üzerine gideceğim. 
"40 Yıl Sonra Nasıl Gözükeceğiz?"
"Dövmeler vücudumuzda geziyor mu?"

   Kim ortaya çıkıp "Hadi derimize olabilecek en acılı yollarla, iğnelerle, şekiller çizip yazılar yazalım!" dedi bilmiyorum lakin insanlık tarihinin başlarından beri popülaritesini hiç kaybetmeyen bu uygulamadan bahsedelim.


   En eski dövmenin izine bundan 8000 bin yıl önce Güney Amerika’daki bir kabilede rastlandığını göz önüne alırsak kimi zaman bir harf ya da yazı, kimi zaman bir şekil ya da resim, bazen süslenmek bazen bir şeyi vurgulamak için yapılan insanoğlunun en eski kendini ifade etme sanatı diyebiliriz dövmeye. 

   Eğer siz de onlardan biri iseniz ya da yakın zamanda yaptırmayı düşünenlerdenseniz olaya biraz daha derinlemesine girelim. Bu dövmeler uzun yıllar boyu vücudumuzda nasıl kalabiliyor? 


   Derimiz birçok katmandan oluşur ama biz temelde epidermis ve dermis diye ayıralım ve devam edelim. Epidermis; derimizin belli aralıklarla dökülen, soyulan, yaralara açık üst katmanıdır. Bizi koruyan ilk tabakadır. Dermis ise onun alt kısmında bulunur ve dövme işlemi tam olarak bu noktayı hedef alır. Günümüzdeki dövme iğneleri dakikada 50 ile 3000 kez deriye girip çıkmayı hedefler. Her işlemde de boyanın büyük kısmını epidermis üzerinde bırakır. Dövme yapıldıktan bir süre  sonra kabuk şeklinde atılmasının sebebi budur. 

   Fakat bildiğimiz üzere en derin yaraları bile iyileştiren derimiz, kendini böyle harap eden bu uygulamanın nasıl bir süre sonra iyileştirilmeyip yıllarca şeklini koruduğuna inanmak çok zor. İşte biz bugün buna kafamızı yoracağız. Zira bilim insanları da buna hayli kafa yormuş son zamanlarda. 

   Aslında dövme tekniği çok zekice bir kurguya dayanıyor. Derimiz delindiği anda bağışıklık sistemi elemanlarımızın başrollerindeki makrofajlar (beyaz kan hücreleri) harekete geçip düşman olarak tanımladığı dövme mürekkeplerini içlerine hapsediyorlar. İlk zamanlarda makrofajların uzun ömrü sebebiyle dövmeler onların içinde güvende oldukları için sabit kalır sanılırken yapılan deney sonucu işler karışmış. Makrofajların ömrü uzun lakin yine de birey öldüğünde makrofajlar da ölüyor. Bu durumda nasıl olduğu yerde kalıyor bu dövmeler? 

   İşte tam bu noktada tabi ki yine fareler üzerinde yoğunlaşılıyor. Hayvanların kuyruklarına dövmeler yaparak test ediliyor ki hayvanlar zehirli enjeksiyonla öldürüldüğünde bile dövmeler silinmemiş. Yani önceki mantığa göre fareler öldüğünde makrofaj hücreleri de bir süre sonra ölüp dövmeleri yok etmeliydi. Lakin bu gözlenmemiş ve sonunda anlaşılmış ki dövme tasarımları deri dokusunun içinde yer alan zekice bir sistemle korunuyor: Yakala-Bırak-Yakala sistemi.

   Ölen makrofaj hücreleri elindeki maddeyi kendisiyle birlikte götürmek yerine öleceğine yakın zamanda başka bir makrofaja teslim ediyor. Bir nevi bayrak yarışı gibi bu olay. Bu sayede aynı mürekkep yıllar boyu sizden habersiz bir o hücreden bir bu hücreye geçerek yerini ve şeklini korumaya devam ediyor. 

   Havanıza hava katmaya da devam ediyor. Şimdi dövmeler dünyasından birkaç örnekle yazımızı noktalayalım. Hoş kalın!


Özlem Ekici / LEVLA LAVİN

Şiir Düşkünü, Fizikçi, Tasarımcı ve Yazarımsı bir kişilik.

10 yorum:

 1. Dövme yaptırılmadan önce enine boyuna düşünmek gerekli bence. En azından ben düşünürdüm. Çünkü sonuçta derine yabancı bir madde işlenecek. Tabi bu durum benim bu konudaki korkaklığımdan da ileri geliyor olabilir :) Küçük dövmeleri daha zarif buluyorum ben. Büyük ve renkli dövmeler pek çekici gelmiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de minimalist dövmeleri sevenlerdenim. Minik, zarif ve hoş duruyorlar :)

   Sil
 2. Bedeninde kalıcı bir iz bırakmak isteyenlere, benimde kolumda kocaman dövmem var ve tekrar yaptırmak istiyorum. Bu arada sizi nereden takip edeceğimi ve izleyeceğimi bilemedim izle butonunuz yoktu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ kolonda rafa dayanıp kitap okuyan kızımıza tıklarsanız takip edebilirsiniz. Ben de dövme sevenlerdenim. :)

   Sil
 3. Bilgiler için teşekkürler.
  Hiç bilmiyordum. Küçük bir dövme hoş duruyor ama abartılan dövmeler hiç hoş değil bana göre. Bir de hint kınasıyla geçici olması daha mantıklı. Sevgiler 😊 💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Küçük olanları ben de seviyorum. Kucak dolusu sevgiler :)

   Sil
 4. Dövme görüntüsünü güzel buluyorum ve ileride belki bir gün ben de yaptırabilirim diye düşünüyorum. Sonuçta dövme yaptırmaktan kim ölmüş ki :) Bişeycik olmaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynı fikirdeyim. Henüz dövmem yok ama mutlaka olacak :)

   Sil
 5. Ben yaptirmam cünkü bikabilirim kendimi taniyorum 😂😂😂. Ama gercekten güzel dövmeler var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçici olanları düşünebilirsiniz siz de :)

   Sil

Copyright 28.02.2016 - 2017© , Blogger Templates | Blogger Kişisel Blog Sitesi

Levla'nın Not Defteri - Kişisel Blog | Copyright © 2018