Yazılarım E-postana gelsin.

Yaz E-Postanı!

27 Ağustos 2017 Pazar

Paradoks #1 (Nedir, Örnekler)

Özlem Ekici

Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır. Çoğunlukla, çelişkili görünen sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır. (*wikipedia)

Çok daha basit bir anlatımla paradoks doğru görünen her ifadenin sezgilere bağlı olarak çelişki hissettirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Uzun süredir paradokslara ilgim vardı ve saatlerce düşünmeme rağmen bir türlü kabul ettiremediğim düşüncelerle yaşıyorken size de bu ilginç düşüncelerden bahsetmek istedim. Paradoksun tanımı çok sade ve kısa gibi duruyor olabilir, ancak örneklerine girdiğimizde hiçbiri bu kadar kısa kalmıyor. Mantığınızla çeliştiğimizi görmek bana ilginç geliyor ve bu yüzden bir süre size paradokslardan bahsedeceğim. Bugün bu yazımızla paradokslara ufak bir giriş yapıyoruz, birkaç örnek ile mantığımızı ve aklımızı zorlayacağız.

Şimdi tanımı bir kenara bıraktıktan sonra biraz örneklerine bakalım.

Paradoks Örnekleri:

Thompson’un Lamba Paradoksu:


Bir lamba 1/2 dakika yanık, 1/4 dk sönük, 1/8 dk yanık … olacak şekilde lambanın düğmesi açılıp kapatılıyor. 1 dakikanın sonunda düğmeye kaç kez basılmış olur? Bu sırada lamba yanık mı olur sönük mü?

Kısa bir düşünelim ve zihnimizde süzelim bunu, ilginç değil mi?

Bertrand Russell'ın Paradoksu:

"KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERMEYEN KÜMELERİN KÜMESİ, KENDİ KENDİSİNİ ELEMAN OLARAK İÇERİR Mİ?"

Şöyle anlatayım:


Kasabanın birinde bir berber varmış. Bu berber, o köyde kendini traş etmeyen herkesi traş edermiş, kendini traş edenleriyse traş etmezmiş. Soru şu: bu berber, kendini traş eder mi, etmez mi? Kendini traş etmezse, kendini traş etmeyen herkesi traş ettiğinden, kendini traş etmeli. Kendini traş ederse, kendini traş edenleri traş etmediğinden, kendini traş etmemeli. Zihnimizi kurcukladı değil mi?

Doğru Yanlış Paradoksu:

Elinizde bir kart olduğunu düşünün. Kartın bir yüzünde şu yazsın:
“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle doğrudur.”
Kartın diğer yüzünde ise şu yazsın:

“Bu kartın diğer tarafında yazan cümle yanlıştır.”

Düşünelim, hangisi doğru veya hangisi yanlış?

Sokrates Paradoksu:

“Bildiğim tek sey var; o da hiç bir sey bilmediğim.”


  Şimdilik bu paradokslar hakkında konuşalım istedim, yorum bırakıp düşüncenizi belirtebilirsiniz. Yeni kategorimiz hakkında düşüncelerinizi de bekliyorum. 

Bol düşünceli günler!Özlem Ekici / LEVLA LAVİN

Şiir Düşkünü, Fizikçi, Tasarımcı ve Yazarımsı bir kişilik.

14 yorum:

 1. Paradokslar kafa yorucu, düşündürücü ve içinden çıkılmaz şeyler...

  YanıtlaSil
 2. Berberli olan beynimi yaktı :D
  Paradokslar candır ^_^ Ben de çok severim kendilerini.

  YanıtlaSil
 3. Paradoks, doğru görünen her ifadenin sezgilere bağlı olarak çelişki hissettirmesi ise eğer, her insanın sezgisinin kuvvetli olup olmadığı, ya da sezgisi hiç güçlü olmayanın hiçbir şey anlamayacağını varsayabilir miyiz ki? Sanırım doğru görünse bile algılamaya bağlı da çelişkiye düşülür mü acaba? Şu an paradoks çıkmazındayım.
  Sokrates eğer “Bildiğim tek sey var; o da hiç bir sey bilmediğim.” diyorsa, hakikatin çok dehşetli olduğunu anlamış olmalı ki; bunca anladığının hiç yeterli olmadığını düşünmüş müdür acaba? O zaman biz bittik :))
  Bu konuyu işlediğin için teşekkürler. Merakımı cezbederdi hep. Sevgiler Özlem kızım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kendi kendine bir paradoks yaratmış olman çok güzel Ece abla. Bu konu benim de hep merak ettiğim bir konuydu, sonunda yazabildim sizlere. Sokrates bilginin sonunun olmadığını düşünmüş olabilir aslında ama o zaman gerçekten bizler için bu çok ama çok az bildiğimiz anlamına gelir. Lafı çok uzatmadan bu paradoks dolu yorumun için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Berber paradoksunu düşünürken kayboldum. Dikkat uyandıran bir konuya değinmen çok güzel olmuş canım. Bu dizgi devam etsin. Faydalanalım. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devamı gelecek kesinlikle çünkü sandığımızdan fazla paradoks var yaşamlarımızda. Seni buralarda görmek ayrı bir güzel kuzum. Teşekkür ederim :)))

   Sil
 5. Berber paradoksu benim de beynimi yaktı. Problemi anlayabilmek için 5,6 tur traş ettirdim köydeki insanları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En sevdiğim paradokslardan biridir, gittiğim her toplulukta bunu paylaşırım ben de. Neden bilmiyorum ama insanları düşünceler ile boğuşturmayı ve düşünmeye teşvik etmeyi seviyorum. Daha birçok paradoks örneği ile sizlerle olacağım, yorumunuz için çok teşekkür ederim :)

   Sil
 6. Bir de doğru yanlış paradoksuna benzer Fuzuli paradoksu var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, devam yazılarında bahsedeceğim ondan da :)

   Sil
 7. Paradoks çizimlere de yer verir misin? Ben onlara baktığımda beynim yanıyor resmen :)

  YanıtlaSil

Copyright 28.02.2016 - 2017© , Blogger Templates | Blogger Kişisel Blog Sitesi

Levla'nın Not Defteri - Kişisel Blog | Copyright © 2018