Yazılarım E-postana gelsin.

Yaz E-Postanı!

11 Nisan 2017 Salı

YATMANIN CAN SIKAN ATALETİ

Özlem Levla Ekici

  Birkaç gündür yazı yazma istemiyle doluyum ancak yazmaya başladığım gibi kalkıp evde dolaşmam bir oluyor. Sabah haberlerini izliyorum, ölen masumlar ve buna benzer birçok can sıkıcı haberle içim burkuluyor ve daha çok yazamamak için sebep buluyorum kendime. Bazen duvarla konuşup bakışıyoruz ve o da bir çözüm bulamıyor derdime. En sonunda alıyorum elime kitabı okumak için değil okurken uyuyakalmak için. Gonçarov’un ‘Oblomov’ adlı kitabını okuyorum ve gittikçe ona benziyorum. Kitap beni içine çekiyor sanki. Bir haftadır masamda duran defterime üzeri karalanmış notlarıma bakmak geliyor aklıma, yatmaya devam ediyorum. Gidip film izleyeyim diyorum, yatmaya devam ediyorum. Yazmak için çabalayayım diyorum, yatmaya devam ediyorum. Ne için niyetlensem yatmaya devam ediyorum.


  Sözün kısası bu aralar tükendim, ne yazıyorum ne de okuyorum. Bir süre bloga ara mı versem diyorum ama vicdan izin vermiyor. Levla beni dürtüyor, hadi yaz bloga okusunlar diyor; yatmaya devam ediyorum. Diyeceksiniz ki bu kız ne çok yattı, kalkmak için bir sebep bulamıyorum ki oblomovluk kanıma işledi. Öylesine yazıyorum yine. Boş sözler belki ama anlaşılmak için yazmadığımı daha önceden de demiştim. Anlatmış olmak için yazıp boşaltıyorum içimi.

  Duvar da çözüm bulamadı bana, ne oblomov oldun sen böyle diyorum; yatmaya devam ediiyorum. Sonuç mu ben de bilmiyorum, duvar da bilmiyor. Sanırım kimse bilmiyor. Oblomovluk kanıma işledi okurken, sen nasıl kitapsın yahu?

  Dergilere yazılarımı atıyorum ama hep daha önceki yazılar, yeni yazılar yok; yatıyorum çünkü. Oraya buraya karalıyorum, yatıyorum. Duvara resim bile çizdim ama yatıyordum. Duvar soğuktu, yatıyordum. Oblomov sabahtan akşama kadar yatıyordu, yatıyordum ben de. Düşünüyordum, yatmaya devam ediyorum. Yazıyorum, hala yatıyorum.

Ve nihayet son. 


Özlem Levla Ekici / LEVLA LAVİN

Edebiyatsever Fizik Mühendisi

4 yorum:

 1. Neydi, neydi şu kelime diye epeyce düşünüp bir türlü hatırlayamayıp sonunda peşini bıraktığım kelimeyi buldum; yaşasııııın! "Oblomov" teşekkür ederim size. Bir radyo proğramında bir kaç yazarın Oblomov ve Oblomov'luk hakkında şaka dolu sohbetlerini hatırladım bu arada.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oblomov olan biri olaraktan teşekkür ederim Halil Bey.

   Sil
 2. Bu ben miyim ya anlamadım? Böyle bir durumda olduğumu saklarım normalde ama okurken kendimi ifşa etmişim gibi hissettim. Bu arada merhaba, Blog Keşif Etkinliği'nden buldum sizi. Yazılarınız artık göz altındadır haberiniz olsun :) Biraz geçmişinize bakıp, geleceğinizi bekliyor olacağım; sevgiler!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hepimiz bir parça oblomovuz aslında :) Hoş geldin dünyama :) Kucak dolusu sevgiler :)))

   Sil

Copyright 28.02.2016 - 2017© , Blogger Templates | Blogger Kişisel Blog Sitesi

Levla'nın Not Defteri - Kişisel Blog | Copyright © 2016 - 2020