Yazılarım E-postana gelsin.

Yaz E-Postanı!

21 Ekim 2016 Cuma

SUCU

Özlem Ekici
  Hindistan’da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova, içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece bir buçuk kova su götürebilmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş.

  İki yılın sonrasında bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş: “Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.”
“Neden?” diye sormuş sucu. “Niye utanç duyuyorsun?”

  Kova cevap vermiş: “Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için taşıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim kusurumdan dolayı, sen bu kadar çalışmana rağmen, emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.”
 Sucu şöyle demiş: “Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum.”

  Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova, patikanın bir yanındaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş. Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş.

 Sucu kovaya sormuş:

  “Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi? Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde o güzellikleri yaşayamayacaktı.”


Özlem Ekici / LEVLA LAVİN

Şiir Düşkünü, Fizikçi, Tasarımcı ve Yazarımsı bir kişilik.

6 yorum:

 1. Çok güzel bir öyküydü ya sen mi yazdın?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef kendi yazdığım bir öykü değil. Yıllar önce yaşanmış bir öykü. Okuduğum bir kitabın sayfaları arasında karşılaşmıştım. Araştırıp düzenleyince en son bu şeklini ortaya çıkarabildim. Beğenmenize çok sevindim.

   Sil
  2. Senden de böyle öyküler bekliyorum o zaman. :)
   Öykü Yazarlar Kulübü Google plus sayfasına da katılmalısın bence.

   Sil
  3. Bir dahaki sefere kendi kalemimden bir öykü ile geleyim öyleyse :)
   Sayfaya da hemencecik katılıyorum.

   Sil

Copyright 28.02.2016 - 2017© , Blogger Templates | Blogger Kişisel Blog Sitesi

Levla'nın Not Defteri - Kişisel Blog | Copyright © 2018